sâmbătă, decembrie 9Bine ați venit! | Site-ul oficial al Școlii "Gheorghe Lazăr" Corbu

ȘCOALA GIMNAZIALĂ
"GHEORGHE LAZĂR"

Corbu, Constanța

ȘCOALA GIMNAZIALĂ
"GHEORGHE LAZĂR"

Corbu, Constanța

ȘCOALA GIMNAZIALĂ
"GHEORGHE LAZĂR"

Corbu, Constanța

previous arrow
next arrow
Slider

Școala Gimnazială “Vasile Alecsandri”

Şcoala Gimnazială Vasile AlecsandriCorbu, de la înființare până în anul 1950, a funcționat sub titulatura de Şcoală Primară. Între anii 1950-1959 s-a numit Şcoala Elementară de 8 ani, între 1959-1960 Şcoala Elementară de 4 ani, 1960-1961 Şcoala Elementară de 7 ani, 1961-1969 Şcoala Elementară/Generală de 8 ani, 1969-2004 Şcoala cu clasele I- VIII Nr. 2 Corbu, iar între 2004-2011 poartă numele de Şcoala de Arte şi Meserii “Vasile Alecsandri” Corbu.

Începând cu 2011 unitatea şcolară a devenit structură a Şcolii Gimnaziale “Gheorghe Lazăr” Corbu şi poartă denumirea de Şcoala Gimnazială “Vasile Alecsandri” Corbu.

Clădirea şcolii este compusă din două corpuri de clădire, unde se desfăşoară activităţi instructiv-educative, o clădire numită “Casa învăţătorului”, magazia de lemne și terenul de sport.

Corpul vechi este construit în 1928, din chirpici și cuprinde trei săli de clasă (67,2 m2), un cabinet de informatică, un cabinet pentru director si secretariat, spațiu pentru alimente dotat cu frigider, iar din anul 2018 dispune de un grup sanitar interior. Corpul nou este construit în anul 2003 și este compus din două săli de clasă, ambele având aceeaşi suprafaţă (66,46 m2). Grupul sanitar existent aici cuprinde trei cabine WC pentru băieţi, două pentru fete şi una pentru cadrele didactice, acestea având pavimentul din gresie, două chiuvete şi un boiler, iar pereţii sunt placaţi cu faianţă. “Casa învăţătorului” este construită în 1935 din chirpici. Aici se găseşte cancelaria, o mică bibliotecă şi spaţiu pentru arhiva şcolii. În curtea şcolii se află magazia de lemne şi WC-ul care cuprinde 4 cabine (latrine) pentru fete şi 4 patru pentru băieţi, în prezent dezafectat. Terenul de sport are o suprafaţă de 1.433,25 m2 iar curtea şcolii se întinde pe o suprafaţă de 2.371 m2.

Şcoala are un efectiv de 169 de elevi, din care 97 la ciclul primar, 72 la ciclul gimnazial din care 83 îşi desfăşoară cursurile de dimineaţă şi 86 de elevi după amiază. În şcoală predau 10 cadre didactice.

Lasă un răspuns